POSTHARVEST TRETMANI

POSTHARVEST TRETMANI

JESENJE PRSKANJE VOĆA

ZIMSKO MIROVANJE VOĆA

SPREMANJE BILJKE ZA ZIMU

PLAVO PRSKANJE VOĆA

Višegodišnje voćne vrste spremaju se  za period zimskog mirovanja. Iz vegetativne mase se povlače hranljive materije u rezervna tkiva i služe kao inicijalna hrana početkom naredne vegetacije. Lišće otpada, a mladari prolaze kroz proces lignifikacije tj. odrvenjavanja. Aktivnost transpiracije, sprovođenje vode i mineralnih materija se svodi na minimum.

Proces mirovanja traje do proleća naredne godine, do momenta kada biljka nakupi dovoljan broj hladnih dana. U proleće pri pucanju pupoljaka i stvaranju prve zelene lisne mase, počinju da se odvijaju najznačajniji fiziološki procesi, u prvom redu fotosinteza. Balans u hranljivim elementima početkom vegetacije direktno utiče na otpornost biljke na niske prolećne temperature tj. mraz, zatim proces oplodnje, pa i sam prinos na kraju.

Zbog svega navedenog se u voćarskim zasadima sve više posvećuje pažnja prihrani zasada u jesen. Za tu namenu je potrebno tretirati voćne zasade sa preparatima koji sadrže makrohranljive elemente kao što je azot i to u obliku uree, zatim magnezijum kao i mikrohranljive elemente kao što su bor, cink i mangan.

Sa druge strane, kako biljka tako i mnogi prouzrokovači biljnih bolesti prelaze u prezimljujuće forme  i čekaju narednu godinu kako bi nastavili svoj životni ciklus.Zato je veoma važno izvršiti dezinfekciju stabla. Posebnu pažnju treba obratiti na zaštitu od prouzrokovača bakteriozne plamenjače jabučastih voćaka – Erwinia amylovora.  Najefikasnije sredstvo za tu svrhu jesu preparati na bazi bakra. Ovi preparati veoma dobro deluju kao fungicidi i solidni su baktericidi. Bakar takođe utiče na lignifikaciji (odrvenjavanje) biljnog tkiva i time se podstiče brže spremanje mladara za zimu i sprečava njihovo izmrzavanje.

Da bi se proces odrvenjavanja i diferencijacije generativnih pupoljaka brže i kvalitetnije odvijao, potrebno je upotrebiti i sintetičke biljne hormone. U tu svrhu, koriste se preparati koji sadrže etefon i NAA (naftil sirćetna kiselina)

Tretmani se obavljaju najčešće na početku opadanja lišća pa do momenta kada otpadne 20% do 50% listova. Prilikom obavljanja tretiranja, neophodno je obratiti pažnju na meteorološke uslove i kvalitet tretiranja. Preporuka je da se tretiranje obavi po suvom vremenu bez vetra i padavina, na temperaturi iznad 8°C. Uspešno izvedeno tretiranje podrazumeva što bolju aplikaciju i deponovanje preparate na biljne delove, pa se najbolja učinkovitost postiže primenom 750-1000 l/ha vode.

Ivan Nikic
https://trinom-plant-production.com

Leave a Reply