ČUVANJE JABUKE NAKON BERBE
Jabuka pripada klimakteričnim voćnim vrstama. Kod ove grupe voćaka nakon berbe se nastavljaju procesi zrenja. Nastavlja se produkcija hormona starenja-etilena, koji daje signal plodovima da sazrevaju. U tom procesu zrenja, odvija se aerobno disanje, gde se troši kiseonik a oslobađa ugljen dioksid. Na osnovu navedenog, ukoliko želimo da sačuvamo što duže svežinu jabuke, važno je da pristupimo kontrolisanju etilena kojiotpušta sam plod jabuke kao i da smanjimo koncentraciju kiseonika koji jabuka troši u procesu disanja, tj.sazrevanja. Danas postoje savremene tehnologije poput ULO komora i preparate na bazi 1 MCP koji smanjuju kiseonik u komorama i sprečavaju vezivanje etilena za receprote u plodu jabuke. Kontrolisanjem ovih parametara, u stanju smo da zadržimo svežinu jabuke nekoliko meseci nakon berbe, pa ona kao takva uspeva da bude konkurentna na tržištu u različitim periodima godine.
Ukoliko je berba jabuke počela u okviru optimalnih parametara zrenja, ukoliko su ispoštovani svi važni tretmani sa fungicidima koji će suzbiti gljive prouzrukovače skladišnih bolesti nakon berbe, potrebno je pravilno postupiti sa svežim proizvodom. Jako je važno rashladiti plod u što kraćem vremenu. Vrlo brzo, nakon nekoliko sati, plod mora da se stavi u komoru gde je već podešena niska temperatura vazuda. Najkvalitetnije i najduže čuvanje se postiže ukoliko se plod u roku od 7 dana nakon berbe rashladi do temperature čuvanja ispod 2 C0. Prilikom unosa robe u rashlađene komore, bitan faktor je vlaga vazduha. Ona mora biti preko 85%, kako bi se sprečiloodavanje vode iz ploda i tako izgubilo na težini jabuke. To se postiže pomoću instaliranih rasprskivača u komorama ili vlaženjem poda komore. Nakon postizanja povoljne temperature ploda za dugo čuvanje, pristupa se spuštanju nivoa kiseonika. Savremene ULO hladnjače imaju mogućnost kontrole atmosfere gde se skladišti jabuka, u kojoj je koncentracija kiseonika izuzetno niska, a nivo ugljen-dioksida povišen.Ukoliko se na vreme postave parametri dugog čuvanja, jabuka može znatno da uspori procese starenja i da ostane sveža i atraktivna za potrošače i do 7 meseci nakon berbe, što zavisi i od same sorte.
U deo savremene tehnologije čuvanja jabuke spada i preparat koji sadrži aktivnu supstancu 1-MCP (1-metilciklopropen). Ovo je sredstvo koje pripada grupi regulatora rasta biljaka a ima za cilj da uspori proces respiracije, glavnog procesa koji stimuliše zrenje ploda jabuke. Ovo se dešava tako što se nakon aplikacije, 1-MCP vezuje za receptore etilena, i na taj način sprečava vezivanje prirodnog hormona starenja da uđe u metabolizam ploda gde bi stimulisao sazrevanje jabuke.
Na kraju, svi proizvođači moraju biti svesni da je hladnjača alat pomoću koga se održava svežina jabuke, ali da se najveći deo fizioloških oštećenja ploda, kao što su gorke pege, dešava zbog neadekvarne manipulacije jabuke u voćnjaku, u toku proizvodnje. Ovde se pre svega govori o kvalitetnoj proizvodnji gde je moguće pravilno regulisati rodnost modelima rezidbe i prorede a takođe pristupiti integralnom đubrenju jabuke koje ima za cilj uspostavljanja balansa među svim esencijalnim hranljivim elementima. Kada se jabuka pravilno ishrani, mogućnost pojave gorkih pega se svodi na minimum i znato se povećava sposobnost ploda da zadrži čvrstoću i boju koju tržište zahteva, tokom dužeg perioda.